Dış Ticaret Önlisans Uzaktan Eğitim

Program Hakkında

Günümüzde firmalar, uluslararası alanlarda da başarılı olmak için uluslararası ticareti ve mevzuatı iyi bilen nitelikli elemanlara her geçen gün daha çok ihtiyaç duymaktadır. Sektörün bu ihtiyacını giderme amacı ile açılan program; ülkemiz ekonomisi için oldukça önem taşıyan dış ticaret ve uluslararası alanda gerekli teorik ve uygulamalı bilgiye sahip elemanlar yetiştirme amacındadır. Dış Ticaret Programı ile öğrencilere uluslararası ticaret, dış ticaretin finansmanı, ithalat-ihracat mevzuatı, gümrük mevzuatı, uluslararası pazarlama gibi konular yanında işletme alanı bilgileri de sunulmaktadır.

Çalışma Alanları

İhracat ve ithalat şirketleri, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki temsilcilikleri, Bankalar, Gümrük işlemleri ve hizmet sunan şirketler, Gümrük Müşavirliği, Ulusal ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Firmaları, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Sermaye Piyasası, Denetim ve Derecelendirme, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik.


Dış Ticaret Uzaktan Eğitim Dersleri

1. Yarıyıl
Ders Kodu Ders Adı
50031YETUZ-YGP2041 Yetkinlik Geliştirme Programı I
50231YEEUZ-ING1011 İngilizce I
50311TATUZ-EKO3011 Genel Ekonomi
50411TATUZ-ISL3031 Muhasebe
50413METUZ-LOJ0031 Tedarik ve Satın Alma
50413TATUZ-ISL3021 İşletme Yönetimi
50413TATUZ-LOJ0021 Lojistik Yönetimi
50414TATUZ-ISL3041 Pazarlama Yönetimi
50421METUZ-LOJ0011 Lojistik Mevzuatı
2. Yarıyıl
Ders Kodu Ders Adı
50231YEEUZ-ING1022 İngilizce II
50413METUZ-LOJ0052 Depolama ve Stok Yönetimi
50413METUZ-LOJ0062 Tedarik Zinciri Yönetimi
50413TATUZ-UTI3072 Uluslararası Ticaret
50541GETUZ-MAT2011 Matematik
51041METUZ-LOJ0042 Taşımacılıkta Planlama ve Operasyonları
Yetkinlik Geliştirme Dersi I (Önlisans)
3. Yarıyıl
Ders Kodu Ders Adı
50222YETUZ-ATA1043 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
50232YETUZ-TRK1033 Türk Dili
50417IUTUZ-IUE2093 İşyerinde Uygulama Eğitimi
4. Yarıyıl
Ders Kodu Ders Adı
50031YETUZ-YGP2103 Yetkinlik Geliştirme Programı II
50231MEEUZ-ING2123 Mesleki İngilizce
50413METUZ-DIT0104 Gümrük İşlemleri
50413METUZ-LOJ0074 Lojistikte Bilişim Sistemleri
50413METUZ-LOJ0094 Lojistikte Laboratuar ve Simülasyon Uygulamaları
50413METUZ-LOJ0104 Proje Yönetimi
51041METUZ-LOJ0084 Tehlikeli Madde Taşımacılığı
Yetkinlik Geliştirme Dersi II (Önlisans)

Sıkça Sorulan Sorular

Diplomanızda Uzaktan Eğitim yazmaz. Normal eğitimlerden (Örgün Eğitim ve İkinci Öğretim) mezun öğrencilerimiz gibi diplomaya sahip olursunuz.

Evet. Dört yıllığa tamamlamak için DGS’ye (Dikey Geçiş Sınavı) girme seçeneğiniz vardır.

Uzaktan eğitim programlarının dersleri birçok değişik şekilde eğitim yönetim sistemine yüklenmektedir. Öğrenci kendisine verilen kullanıcı adı ve parola ile sisteme girebilmekte ve kendisine atanan dersleri ve içerikleri görebilme ve izleyebilmektedir. Dersler haftalık olarak açılmakta ve yarıyıl boyunca açık kalmaktadır.

Dersler, senkron (eşzamanlı) ve asenkron (farklı zamanlı) anlatımlar olmak üzere iki ana grupta toplanmaktadır. Senkron anlatımlar, oluşturulan sanal sınıflarda öğretim görevlisi ile öğrencilerin webcam ve mikrofon aracılığı eşzamanlı olarak bir araya geldiği canlı oturumlardır. Asenkron anlatımlar ise öğretim görevlileri tarafından hazırlanıp web tabanlı sunuşa hazır hale getirilen, podcast (sesli/görüntülü ders anlatımı) uygulamaları, sunumlar, okuma metinleri, kaynak dosyalar, örnek olaylar, sözlükler, videolar, grafik ve animasyonlar olarak oldukça geniş bir yelpazede toplanabilir.

Programlarda 3 farklı sınav türü uygulanmaktadır. Bunlar; dönem içerisinde haftalık olarak verilen Kısa Sınavlar (quiz), yarıyıl ortasında Ara Sınav ve sonunda da Yarıyıl Sonu Sınavıdır.
Yarıyıl Sonu Sınavı (Final) haricinde tüm sınav uygulamaları web üzerinden gerçekleştirilmektedir.  Yarıyıl Sonu Sınavı okul yerleşkesinde akademik takvimde belirtilen tarihler arasında yapılmaktadır.

Uzaktan eğitim sisteminde çevirim-içi sosyal araçlar olarak adlandırılan birçok uygulama bulunmaktadır. Öğretim görevlisi de dahil olmak üzere her kullanıcının profil sayfası, mesaj kutusu, blog ve duyuru alanı bulunmaktadır. Bunun dışında öğrencilere kurum tarafından verilen e-posta adresleri de sistemde görüntülenmektedir. Çevirim-içi kullanıcılar anlık olarak sistem üzerinde görüntülenmekte ve anlık sohbet imkanı sağlayan sohbet odalarını kullanabilmektedirler.

Beykoz Üniversitesi öğrenci hizmet birimlerinin sundukları dışında uzaktan eğitim öğrencilerinin dönem içerisinde karşılaşabilecekleri akademik sorunları çözmek üzere Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Akademik Danışmanlık Birimi, teknik sorunları çözmek üzere Bilgi işlem Müdürlüğü görev yapmaktadır.

Yarıyıl Sonu Sınavı hariç tüm uzaktan eğitim ders ve sınav uygulamaları web tabanlıdır. Bu uygulamalara erişebilmek için bir web tarayıcısı ve internet bağlantısı olması yeterlidir.  Eğitim Yönetim sistemini kullanmak ve dersleri izleyebilmek için en temel bilgisayar kullanım bilgisine sahip olmak yeterlidir. Herhangi bir özel yetenek ve bilgi gerekmemektedir. Bununla birlikte, sistemin nasıl kullanılacağı ve genel olarak öğrenciliğin nasıl geçeceği ile ilgili olarak Uzaktan Eğitim Koordinatörlüğü tarafından öğrencilere her akademik yıl başlangıcında bir alıştırma (oryantasyon) toplantısı gerçekleştirilmektedir.

Eğitim Yönetim Sistemi üzerinde gerçekleştirilen her türlü sınav uygulamasının sonucunu öğrenci sınavını tamamlar tamamlamaz öğrenmektedir. Sistem öğrenci yaptığı yanlışları, doğru cevapları, öğretim görevlisinin var ise soru ile ilgili yorumlarını sınav bitimini takibe raporlamaktadır.

Biz Sizi Arayalım

Uzaktan eğitim programlarımız, puan ve kontenjanlar hakkında detaylı bilgi için numaranızı bırakın, biz sizi arayalım.

BİZ SİZİ ARAYALIM

Uzaktan eğitim bölümleri puan ve kontenjanlar hakkında detaylı bilgi için numaranızı bırakın, biz sizi arayalım.